Curs destinat doctoranzilor 'Research methods in accounting'

Facultatea de Contabilitate şi Informatică de Gestiune şi Școala doctorală – domeniul Contabilitate

organizează cursul de pregătire doctorală

“Research methods in accounting”

în perioada 30 mai – 9 iunie 2017

Cursul adresează teme precum:

-         Alegerea metodelor de cercetare (abordare epistemologică şi orientare metodologică)

-         Culegerea şi analiza datelor

-         Redactarea unui articol, prezentarea unui articol, selectarea unei reviste şi gestionarea procesului de evaluare şi publicare

Numărul total de ore: 30, care includ

- cursuri susținute de profesori români (pe 30 și 31 mai, în intervalul 18.00 – 20.50)

- cursuri susținute de profesori străini (6-8 iunie)

- participare la secțiunile conferinței internaționale AMIS 2017 (7-8 iunie) (participanții la acest curs trebuie să se înregistreze ca participanți la conferință).

Detalii conferinţă: www.amis.ase.ro

Cursurile vor fi susținute parțial în limba engleză și parțial în limba română.

Cursul se finalizează prin prezentarea unei lucrări sau a unui proiect de cercetare (working paper/ paper proposal, în limba română sau engleză) în cadrul unei secțiuni speciale organizate în cadrul conferinței AMIS pe data de 8 iunie.

Participanții vor primi un certificat (care va detalia temele cursului și va menționa numărul de ore).

Înregistrarea pentru curs se realizează până pe data de 25 mai, aici:

Informaţii suplimentare: nadia.albu@cig.ase.ro

Add a Comment