XGEN – Conferința Internațională de Comunicări Științifice ale Studenților – 20-24 mai 2024

Vă invităm să participați la cea de-a 7-a ediție a Conferinței Internaționale de Comunicări Științifice a Studenților – XGEN în perioada 20 și 24 mai 2024 care va avea loc la Baia Mare.

Până la acest moment sunt înregistrați studenți de la mai mult de zece universități din România, precum și cadre didactice cu statut de Invited Speaker.

Notă!
– Cadrele didactice și cercetătorii care doresc să prezinte în cadrul conferinței XGEN în calitate de Invited Speaker sunt rugați să ne trimită email pentru a putea stabili detaliile.
– Cadrele didactice care doresc să facă parte din comisia de evaluare   a lucrărilor, precum și/sau recenzor la jurnalul Open Journal of Students Research sunt rugați să ne trimită un email specificând acest aspect.

Datorită cererilor primite, se prelungește perioada de înregistrare a abstractului până la data de 15 mai 2024 .

Menționăm universitățile care au lucrări înscrise și acceptate, până la acest moment, în cadrul conferinței XGEN:
– Academia de Studii Economice București
– Academia Fortelor Terestre “Nicolae Balcescu”
– Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
– Universitatea Babeș-Bolyai
– Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu Mureș
– Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară Cluj-Napoca
– Universitatea de Vest din Timișoara
– Universitatea din Craiova
– Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București
– Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca
– Universitatea Politehnica Timișoara

Programul conferinței XGEN este următorul:

Luni :
Deschiderea oficială
Metodică și Științe Sociale
Chimie
Matematică

Marți :
Științe economice
IPA, CEPA
HACKS (începând cu ora 10 AM, durează 24 de ore)

Miercuri :
Informatică
Biologie

Joi :
Workshop – EcoUrb
Workshop – COSA – Smart Agriculture
Premierea rezultatelor

Vineri : Vizitarea orașului Baia Mare

Conferința XGEN s-a impus ca un reper al excelenței în promovarea cercetării și inovațiilor tehnologice. Dedicarea noastră pentru a promova colaborarea între studenți, cadre didactice, firme și instituții publice este constantă. Conferința din acest an va include secțiuni tematice, printre care R&D, TALKS și HACKS, având ca scop încurajarea schimbului de idei și inspirarea generațiilor actuale și viitoare în domeniile tehnologiei și educației.

Lucrările prezentate vor fi analizate de o echipă de evaluatori, iar cele care îndeplinesc cerințele vor fi publicate jurnalul Open Journal of Students Research (https://www.opacj.org).
Site-ul conferinței: www.xgen.ro
Înscrierea la conferință: https://events.universitas.ro/e/xgen-2024

Înscrierea la conferință se realizează până la data de 15 mai 2024 .

Ambasador al evenimentului XGEN este Excelența Sa Dumitru Prunariu, o figură distinsă în astronautică și explorare spațială. Cariera sa remarcabilă și pasiunea pentru a depăși limitele explorării umane servesc ca sursă de inspirație pentru generațiile care visează mai sus.

Prezența dumneavoastră la Conferința XGEN 2024 alături de studenți și alți cercetători ar îmbogăți discuțiile și ar contribui la succesul evenimentului. Credem că expertiza și perspectivele dumneavoastră reprezintă aspecte importante în modelarea viitorului tehnologiei și  a educației.

Așteptăm cu nerăbdare să vă întâmpinăm la Conferința XGEN 2024 și să creăm împreună amintiri de durată.

Pentru detalii așteptăm să ne contactați prin email la adresa office@universitas.ro