Invitation Doctoral Conference, Oradea 2024

Dear colleagues,

Every year, the Doctoral School in Economics – University of Oradea organizes, on the occasion of the Day of Economist and Economist Teacher, the scientific conference of doctoral students and young researchers, now at the 15th edition, and co-organised in academic partnership with the Faculty of Economics, University of Miskolc, Hungary. This years’s event will take place in an online format, on 22nd of November, 2024.

The Invitation and Model paper are to be found attached. There is a registration fee of 120 lei.

Accepted paper will be published in the conference proceedings (with ISBN/ISSN code) and there are also journal publication opportunities for extended papers in Oradea Journal of Business and Economics and Annals of the University of Oradea – Economic sciences series, journals indexed in multiple international databases, including ERIH PLUS.

Please feel free to circulate the Invitation.

Contributions are expected to be emailed at sesiunedrdec@gmail, observing the deadlines and conditions in the attached files.

Information about previous editions can be found here: https://steconomice.uoradea.ro/ro/index.php/cercetare-tt/conferinte/emeb-doctoranzi.

RO

Stimati colegi,

Ca in fiecare an, Scoala Doctorala de Economie din cadrul Universitatii din Oradea organizeaza, cu ocazia Zilei economistului si a profesorului economist, Conferinta stiintifica a doctoranzilor economisti, manifestare aflata acum la a 15-a editie si devenita inca de acum 6 ani conferinta internationala, fiind organizata in parteneriat cu Facultatea de Stiinte Economice – Universitatea din Miskolc, Ungaria.

Invitatia, precum si conditiile de tehnoredactare (model paper) sunt prezentate in fisierele atasate. Taxa de participare este 120 lei.

Lucrările acceptate vor fi publicate intr-un volum colectiv, cu cod ISBN/ISSN. Versiuni extinse ale lucrărilor vor putea fi trimise spre publicare in revistele Oradea Journal of Business and Economics si Analele Universitatii din Oradea – seria Stiinte Economice,  ambele reviste indexate in baze de date recunoscute de CNATDCU pe domeniul Stiinte Economice, inclusiv ERIH PLUS.

Va rugam sa diseminati aceasta invitatie in randul colaboratorilor Dvs., doctoranzi in Economie sau in domenii conexe.

Asteptam contributiile doctoranzilor pe adresa sesiunedrdec@gmail.com, conform instructiunilor din fisierele atasate.

Informatii privind editiile anterioare pot fi gasite la:  https://steconomice.uoradea.ro/ro/index.php/cercetare-tt/conferinte/emeb-doctoranzi.

Model Paper Conference

Invitation