Evenimente si Internship UEFISCIDI

image
Căutăm cetățeni și cercetători care să colaboreze într-un campionat virtual ce vizează dezvoltarea de noi soluții la provocările climatice și crearea unui mediu sustenabil și curat.

Te invităm să te înscrii la ediția locală a Bucharest Hackathon inside the EU Sparks for Climate: Citizens Hackathon Championship, organizată online, în perioada 19 – 22.06.2024, o inițiativă a Comisiei Europene care se va desfășura în 22 de țări europene și asociate. Pentru a participa, un cetățean trebuie să propună o provocare relevantă pentru comunitatea, orașul sau regiunea din care provine. Un cercetător cu experiență în domeniul climei poate să-și valorifice expertiza în  competiție, formând echipă cu cetățenii.

Din România vor fi alese 2 echipe câștigătoare care vor primi ulterior sprijin și antrenament personalizat pentru a concura în finala competiției, având astfel ocazia de a deveni unul dintre Campionii European Citizens Hackathon! Cele trei echipe câștigătoare în finală vor primi un premiu de 5.000 EUR/echipă și alte beneficii, cum ar fi mentorat personalizat, sprijin pentru o campanie de crowdfunding, acces la rețeaua de investitori și asistență pentru extinderea soluției lor.

Detalii despre eveniment găsiți aici

MSCA Doctoral Networks (DN) & Postdoctoral Fellowships (PF) Infoday în România image
Apelurile din cadrul Acțiunilor Marie Skłodowska-Curie (MSCA), Program Orizont Europa, Doctoral Networks (DN) și Postdoctoral Fellowships (PF)  deschise în perioada aprilie – mai 2024, au termene pentru depunere aplicații în perioada septembrie – noiembrie 2024.În acest context, evenimentul dedicat Acțiunilor Marie Skłodowska-Curie (MSCA) organizat online în data de 30 mai 2024, de către Unitatea NCP@UEFISCDI cu participarea reprezentanţilor Comisiei Europene, va oferi informaţii relevante cu privire la aceste apeluri şi la oportunităţile de aplicare pentru bursele doctorale și cele postdoctorale.Participarea la eveniment se face în baza înregistrării, până pe data de 28 mai 2024, ora 16:00.

Documente suport pot fi accesate aici

Program Internship UEFISCDI

image

Masteranzii și doctoranzii din sistemul național de învățământ superior interesați de modul în care se desfășoară activitatea într-o organizație publică și doresc să își îmbunătățească cunoștințele și să dobândească experiență practică în data analytics, politici publice & proiecte suport pentru inovare și antreprenoriat, comunicarea științei sunt invitați să-și depună candidaturile în Programul de Internship @UEFISCDI.

Timp de 6 luni internii vor avea posibilitatea de a lucra direct cu experții UEFISCDI, de a-și dezvolta abilitățile de comunicare, lucru în echipă, gândire critică, creativitate, responsabilitate și găsirea de soluții care să răspundă cu celeritate nevoilor beneficiarilor direcți ai organizației.          Prin acest program, UEFISCDI facilitează tranziția de la sistemul de educație către piața muncii prin formarea și dezvoltarea profesională a max.5 participanți. Pe perioada programului desfășurat în intervalul 01 iulie 2024-31 decembrie 2024, internii beneficiază de o indemnizație lunară de internship, în raport cu timpul efectiv de participare – 378 ore/intern. Informații privind structurile organizatoare, criteriile de eligibilitate, calendarul și procesul de selecție sunt prezentate în detaliu, în secțiunea Cariere, pagina web UEFISCDI: https://uefiscdi.gov.ro/anunturi-cariere