Economie şi Afaceri Internaţionale

Tags: economie si afaceri internationale

      

Teme de cercetare în cadrul Școlii Doctorale Economie și Afaceri Internaționale

    

Consiliul Școlii Doctorale - Economie și Afaceri Internaționale

1. Prof. univ. Valentin COJANU Director
2. Prof.dr. Gheorghe Hurduzeu Membru
3. Prof Alexandra Horobet Membru
4. Dr. Mişu Negriţoiu Membru
5. Dr. Florin Pogonaru Membru
6. Șerbănel Ioana-Cristiana  Reprezentantul studenţilor doctoranzi (anul I)
7. Drd. Alexandra Micu Reprezentantul studenţilor doctoranzi (anul III)

Membrii Școlii Doctorale

Nr. crt.
NameEmail
1.
Bal Ana  anabal@rdslink.ro 
2.
Burnete Sorin  sorin.burnete@gmail.com
3.
Cojanu Valentin  cojanu@ase.ro
4.
Drăgan Gabriela  gabriela.dragan@rei.ase.ro 
5.
Horobeţ Alexandra  alexandra.horobet@gmail.com
6.
Hurduzeu Gheorghe  gheorghe.hurduzeu@rei.ase.ro   
7.
Miclăuş Paul Gabriel pmiclaus@gmail.com
8.
Miron Dumitru  dumitru.miron@rei.ase.ro
9.
Munteanu Gurgu Costea  costea_munteanu@yahoo.com
10.
Nicolescu Luminiţa  luminicolescu@yahoo.com
11.
Popa Ioan  ioan.popa.rei@gmail.com 
12.
Zaharia Milena Rodica  milena_zaharia@yahoo.com 
13.
Raileanu Szeles Monica  monica.szeles@unitbv.ro 
14.
Gaftoniuc Simona  simonag1949@yahoo.com 
15.
Paraschiv Dorel Mihai  dorel.paraschiv@ase.ro 

Despre Școala Doctorală

În 1951, apare Facultatea de Comert în locul Facultatii de Cooperatie cu sectiile Comert si Cooperatie. Incepand cu anul universitar 1956-1957, Institutul Roman de Comert Exterior este integrat în Institutul de Economie si Planificare (denumirea din acel moment a universitatii noastre) si se înfiinteaza sectia de Comert Exterior, facandu-se un prim pas în crearea unei facultati care sa administreze procesul de formare în domeniul afacerilor internationale. In 1974, se înfiinteaza Facultatea de Comert Exterior, care în acelasi an universitar îsi schimba denumirea în Facultatea de Relatii Economice Internaţionale. Facultatea cu această denumire s-a mentinut pana în anul universitar 1977/1978, cand aceasta a intrat în lichidare ca urmare a unei decizii pur birocratice. In 1991, la initiativa unor cadre didactice din facultatea noastra (îndeosebi Prof. univ. dr. Nicolae Suta , Prof. univ. dr. George Marin, Prof. univ. dr. Ioan Popa, Prof. univ. dr. Silviu Negut si Lect. Univ. dr. Dumitru Miron) îsi reia activitatea Facultatea de Relatii Economice Internationale. In perioada 1990 – 2004, au susţinut teza de doctorat în cadrul Facultatii de Relatii Economice Internationale un numar de 289 doctoranzi români şi 68 doctoranzi străini. În conformitate cu noua logică curriculară, specifica Procesului Bologna, din anul 2005 functioneaza Scoala Doctorala de Economie si Afaceri Internationale. Intre 2005 si 2013, în cadrul Scolii Doctorale Economie si Afaceri Internationale au sustinut teza 93 doctoranzi romani s i 8 doctoranzi straini.

Program audienţe Directorul Școlii Doctorale

Miercuri , 16.30—18.30

Sala 1212bis, cladirea  Mihai Eminescu

Cu programare: sw.economics@yahoo.com

B-dul Dacia, nr. 41, Sector 1

Tel. +4 021 319 19 00, int. 267 

Contact

Academia de Studii Economice din Bucuresti
Consiliul pentru Studiile Universitare de Doctorat

Str.Tache Ionescu nr.11, etaj 1, camera 8106. 
Telefon: 319 19 00 / int. 603 
Telefon: 021 312 55 84
Telefon: 0372.713.954

Email: doctorat@ase.ro