ECONOMIE ȘI AFACERI INTERNAȚIONALE

Tags: economie si afaceri internationale

Raport autoevaluare domeniu de doctorat

Raport autoevaluare scoala doctorala

Regulament

Consiliul Școlii Doctorale - Economie și Afaceri Internaționale

1. Prof. univ. dr. Valentin COJANU Director
2. Prof. univ. dr. Rodica Milena ZAHARIA Membru
3. Prof. univ. dr. Alexandra HOROBET Membru
4. Lazar COMANESCU Membru
5. Valentin LAZEA Membru
6. Niţu Maria Reprezentantul studenţilor doctoranzi
7. Mecu Andra Nicoleta Reprezentantul studenţilor doctoranzi

Membrii Școlii Doctorale

1

Adrian Cantemir Calin

adrian.calin@rei.ase.ro

2

Belu Mihaela Gabriela

mihaela.belu@rei.ase.ro

3

Burnete Sorin

sorin.burnete@gmail.com

4

Cojanu Valentin

cojanu@ase.ro

5

Drăgan Gabriela

gabriela.dragan@rei.ase.ro 

6

Drăgoi Cristina-Mihaela

cristina.dragoi@rei.ase.ro

7

Giurgiu Adriana

adrianagiurgiu@gmail.com

8

Horobeţ Alexandra

alexandra.horobet@gmail.com

9

Hurduzeu Gheorghe

gheorghe.hurduzeu@rei.ase.ro   

10

Iamandi-Munteanu Irina-Eugenia

irina.iamandi@rei.ase.ro

11

JORA OCTAVIAN – DRAGOMIR

octavian.jora@rei.ase.ro

12

Lupu Radu

ralupu@gmail.com

13

Miclăuş Paul Gabriel

pmiclaus@gmail.com

14

Miron Dumitru

dumitru.miron@rei.ase.ro

15

Munteanu Gurgu Costea

costea_munteanu@yahoo.com

16

Mușetescu Radu Cristian

radu.musetescu@rei.ase.ro

17

Nicolescu Luminiţa

luminicolescu@yahoo.com

18

Paraschiv Dorel Mihai

dorel.paraschiv@ase.ro 

19

Păun Cristian

cpaun@ase.ro

20

Popa Ioan

ioan.popa.rei@gmail.com 

21

Raileanu Szeles Monica

monica.szeles@unitbv.ro 

22

Vancea Diane Paula

economics@ovidius-university.net

23

Zaharia Milena Rodica

milena_zaharia@yahoo.com 

În 1951, apare Facultatea de Comert în locul Facultatii de Cooperatie cu sectiile Comert si Cooperatie. Incepand cu anul universitar 1956-1957, Institutul Roman de Comert Exterior este integrat în Institutul de Economie si Planificare (denumirea din acel moment a universitatii noastre) si se înfiinteaza sectia de Comert Exterior, facandu-se un prim pas în crearea unei facultati care sa administreze procesul de formare în domeniul afacerilor internationale. In 1974, se înfiinteaza Facultatea de Comert Exterior, care în acelasi an universitar îsi schimba denumirea în Facultatea de Relatii Economice Internaţionale. Facultatea cu această denumire s-a mentinut pana în anul universitar 1977/1978, cand aceasta a intrat în lichidare ca urmare a unei decizii pur birocratice. In 1991, la initiativa unor cadre didactice din facultatea noastra (îndeosebi Prof. univ. dr. Nicolae Suta , Prof. univ. dr. George Marin, Prof. univ. dr. Ioan Popa, Prof. univ. dr. Silviu Negut si Lect. Univ. dr. Dumitru Miron) îsi reia activitatea Facultatea de Relatii Economice Internationale. In perioada 1990 – 2004, au susţinut teza de doctorat în cadrul Facultatii de Relatii Economice Internationale un numar de 289 doctoranzi români şi 68 doctoranzi străini. În conformitate cu noua logică curriculară, specifica Procesului Bologna, din anul 2005 functioneaza Scoala Doctorala de Economie si Afaceri Internationale. Intre 2005 si 2013, în cadrul Scolii Doctorale Economie si Afaceri Internationale au sustinut teza 93 doctoranzi romani s i 8 doctoranzi straini.Despre Școala Doctorală

Program audienţe Directorul Școlii Doctorale

Miercuri , 16.30—18.30

Sala 1212bis, cladirea  Mihai Eminescu

Cu programare: sw.economics@yahoo.com

B-dul Dacia, nr. 41, Sector 1

Tel. +4 021 319 19 00, int. 267 

Contact

Academia de Studii Economice din Bucuresti
Consiliul pentru Studiile Universitare de Doctorat

Str.Tache Ionescu nr.11, etaj 1, camera 8106. 
Telefon: 319 19 00 / int. 603 
Telefon: 021 312 55 84
Telefon: 0372.713.954

Email: doctorat@ase.ro