Informatică Economică

Tags: informatica

   

Teme de cercetare în cadrul Școlii Doctorale Informatică Economică

     

Consiliul Scolii Doctorale - Informatică Economică

1. Prof.dr. Ion LUNGU Director
2. Prof.dr. Răzvan ZOTA
Membru
3. Acad.dr. Filip Florin GHEORGHE Membru
4. CSP1 dr. Alexandru BALOG Membru
5. Student-doctorand Simona OPREA Reprezentantul studenţilor doctoranzi

Membrii Scolii Doctorale

Nr. crt.
NumeEmail
1.
Bâra Adela bara.adela@ie.ase.ro
2.
Bodea Constanţa bodea@ase.ro
3.
Cocianu Cătălina ccocianu@ase.ro
4.
Dârdală Marian dardala@ase.ro
5.
Ghilic Micu Bogdan ghilic@ase.ro
6.
Ivan Ion ionivan@ase.ro
7.
Lungu Ion ion.lungu@ie.ase.ro
8.
Muntean Mihaela mihaela.muntean@e-uvt.ro
9.
Năstase Floarea nastasef@ase.ro
10.
Pocatilu Paul  paul.pocatilu@ie.ase.ro
11.
Smeureanu Ion smeurean@ase.ro
12.
Stoica Marian marians@ase.ro
13.
Velicanu Manole mvelicanu@yahoo.com
14.
Zota Răzvan zota@ase.ro
15.
Mircea Marinela mmircea@ase.ro

    

Despre Școala Doctorală

Istoria Scolii Doctorale de Informatica Economica este strans legata de istoria Facultatii de Cibernetică, Statistică şi Informatică Economică. Primele teze de doctorat au fost facute în domeniul statisticii. In anii 1956-1965, la specializarea Statistica teoretica au fost conferite sapte titluri de candidat în stiinte (echivalentul actual al titlului de doctor), iar la specializarea Planificarea economiei nationale, opt astfel de titluri. Dupa înfiintarea facultatii, în anul 1967, au fost sustinute urmatoarele domenii de doctorat: Planificarea economiei nationale, Calcul economic si cibernetica economica , Statistica economica si teoretica . In perioada 2000-2004 facultatea a gestionat un domeniu unic de doctorat, Cibernetica si statistica economica , cu trei specializari: Cibernetica economica , Informatica economica , Statistica economica . Din 2008 pregatirea doctorala se realizeaza în doua domenii: Informatica economica si Cibernetica si statistica economica . Din acest an se înfiinteaza Scoala Doctorala de Informatica Economica cu un numar mare de conducatori de doctorat. Temele de cercetare doctorala sunt variate si sunt propuse din domeniile de varf ale Tehnologiei Informatiei cu aplicabilitate preponderenta în domeniul economic.

     

Program audienţe Directorul Școlii Doctorale

Marti: 16.30—18.00

Sala 2017b, cladirea Virgil Madgearu

Calea Dorobant ilor, nr. 15-17, Sector 1

Tel. +4 021 319 19 01, int. 314

Contact

Academia de Studii Economice din Bucuresti
Consiliul pentru Studiile Universitare de Doctorat

Str.Tache Ionescu nr.11, etaj 1, camera 8106. 
Telefon: 319 19 00 / int. 603 
Telefon: 021 312 55 84
Telefon: 0372.713.954

Email: doctorat@ase.ro